Для чого потрібна диспансеризація?

Для чого потрібна диспансеризація?

10.12.2018

Диспансеризація дуже важлива для здоров’я вашого малюка і починається вона ще в пологовому будинку. Якщо неонатолог, спостерігаючи за дитиною в пологовому будинку, сказав, що все добре, малюк здоровий, це ще не привід, щоб повністю заспокоїтися. Це означає, що у дитини могли бути не виявлені серйозні порушення, які зазвичай видно відразу. Деякі хвороби вимагають якомога більш раннього початку лікування або дотримання спеціальної дієти, що істотно покращує прогноз фізичного і розумового розвитку таких малюків. Також в пологовому будинку проводять аудіологічний скринінг (перевірку слуху). При виявлених порушеннях малюка направляють до сурдолога – фахівця, який займається лікуванням проблем зі слухом.

Нижче наведено частоту диспансеризацій дитини віком до 1 року і обстеження, що проводяться.

Диспансеризація дитини до 1 місяця

Перший місяць життя дитини – це адаптація до нових для нього умов життя. У цей період потрібно приділяти найбільш ретельну увагу до малюка з боку педіатра.
Особливо важливо стежити за загоєнням пупкової ранки. При виділеннях з неї, затримках загоєння (більше 3 тижнів), появі запалення потрібне спеціальне лікування, а в деяких випадках – госпіталізація, щоб не допустити подальшого поширення інфекції.

І, звичайно, дуже актуальна проблема для більшості батьків – фізіологічні кишкові кольки (підвищене газоутворення, здуття і болі у животі, неспокій дитини, затримка стільця), які, як правило, починають турбувати дитину з двотижневого віку. Мало кому вдається їх уникнути. Щоб допомогти малюкові подолати цей стан, лікар дасть рекомендації і перевірить, чи не пов’язано занепокоєння дитини з деякими захворюваннями шлунково-кишкового тракту, наприклад, з лактазной недостатністю (недоліком ферменту, що розщеплює молочний цукор), в результаті чого виникають підвищене газоутворення, болі в животі , відрижки, рідкий стілець з кислим запахом. Кольки можуть бути також пов’язані з алергічним запаленням в кишечнику, обумовленим споживанням мамою, яка годує дитину, деяких продуктів харчування, найчастіше цільного коров’ячого молока.

Протягом усього першого місяця життя новонародженого педіатр буде спостерігати за вагою дитини. Це дуже важливий показник здоров’я для немовляти. Відсутність збільшення маси тіла може вказувати як на недостатню кількість грудного молока, що надходить при годуванні, так і на різні захворювання, наприклад, на вроджений порок серця.

Диспансеризація дитини в 1 місяць

В місяць малюкові доведеться здійснити перший похід в поліклініку і велике обстеження. Необхідно зробити ультразвукове дослідження черевної порожнини, нирок і сечового міхура, тазостегнових суглобів, нейросонографію (УЗД головного мозку через джерельця на голові малюка або тонкі кістки черепа), а також крім педіатра відвідати невролога, офтальмолога, хірурга і ортопеда.

Ультразвукові дослідження спрямовані, в першу чергу, на виключення вроджених аномалій розвитку внутрішніх органів. УЗД нирок і сечового міхура може виявити порушення розвитку нирок, що потребують в подальшому особливо ретельного спостереження за дитиною з боку педіатра. Слід зазначити, що у дитини зовні може не бути ніяких ознак захворювання.

УЗД тазостегнових суглобів необхідно робити для виключення дисплазії тазостегнового суглоба (недорозвинення одного або обох суглобів). Огляд педіатра і ортопеда не виключає ультразвукове дослідження тазостегнових суглобів, так як зовнішніх проявів, характерних для дисплазії тазостегнових суглобів, у місячного малюка може і не бути.

Нейросонографія необхідна для виключення вроджених вад розвитку головного мозку дитини, оцінки характеру кровотоку в судинах мозку, визначення наявності або відсутності наслідків неблагополучних вагітності і пологів.

Так як малюк на першому році життя швидко зростає, мало не кожен день у нього з’являються нові навички, то і оцінка його нервово-психічного, емоційного, моторного і мовного розвитку повинна проводитися неврологом кілька разів на рік, щоб не упустити відставання; також необхідно відстежувати перші ознаки неврологічних захворювань. Таким чином, невролог повинен оглянути дитину ще в 3, 6 і 12 місяців.

Офтальмолог в перший місяць життя оцінює не тільки гостроту зору малюка (про це в даному віці можна говорити лише побічно), але і виключає захворювання очей, які в деяких випадках можуть призводити до сліпоти при відсутності своєчасного лікування (найчастіше хірургічного).

Наступний візит до офтальмолога за програмою диспансеризації дитини необхідний в рік, проте в деяких випадках лікар може вам порекомендувати спостерігатися у нього частіше.

Хірург-ортопед при огляді малюка в місяць виключає захворювання кістково-м’язового апарату, які мають вроджену природу або з’явилися внаслідок травми під час пологів.

Ще раз слід нагадати, що чим раніше виявлено захворювання, тим більш успішним буде його лікування. Надалі хірург-ортопед повинен оглянути малюка як мінімум ще двічі – в 9 місяців і в 1 рік.

Ехокардіографія не входить до переліку обов’язкових методів для диспансеризації на першому році життя. Однак вроджені пороки серця зустрічаються досить часто – в середньому у 1 з 100 новонароджених дітей. При пізній діагностиці упускається дорогоцінний час, буває, що операцію проводити вже пізно, шанси на хорошу якість життя дитини після операції різко зменшуються, а сама операція стає більш ризикованою.

Диспансеризація дитини в 3 місяці

У 3 місяці необхідно здати загальний аналіз крові і сечі, так як в цей період починається вакцинація. Дані аналізи допомагають педіатру не пропустити захворювання, які можуть бути у крихти, починаючи з анемії (низький вміст гемоглобіну) і закінчуючи більш важкими, такими як імунодефіцити або хвороби нирок, при яких вакцинація протипоказана.

Наступна вакцинація проводиться в 4, 5 і 6 місяців. Кожен раз безпосередньо перед уколом малюка повинен оглянути педіатр (навіть якщо дитина здорова). Лікар вимірює температуру, з’ясовує, чи немає у дитини проявів гострого респіраторного вірусного захворювання, що може стати причиною для відстрочки вакцинації.

Загальний аналіз крові і сечі лікар може призначити кілька разів протягом першого року життя, якщо виникають показання.

Ще раз нагадаємо, що в 3 місяці крім педіатра дитину оглядає і невролог, який також дає або не дає дозвіл на вакцинацію в залежності від результатів огляду. Крім цього, лікар оцінює нервово-психічний і моторний розвиток дитини, перевіряє рефлекси, м’язовий тонус, симетричність активних і пасивних рухів в кінцівках і т. д.

Диспансеризація дитини в 6 місяців

У 6 місяців малюк повинен відвідати педіатра та невролога, які стежать за його розвитком, збільшеннями ваги і зросту, своєчасністю появи у нього моторних навичок, оцінюють становлення психічних функцій і емоційних реакцій. При наявності неврологічної патології, як правило, лікар рекомендує більш часте спостереження для контролю перебігу захворювання та його лікування. Частоту оглядів в даному випадку визначає лікар в залежності від виду патології.

Диспансеризація дитини в 9 місяців

У 9 місяців дитину оглядають педіатр, хірург-ортопед і стоматолог. У такому віці зазвичай уже стає зрозуміло, чи є у малюка вроджені захворювання.

Педіатр звертає увагу на особливості розумового, емоційного, фізичного розвитку дитини, перевіряє, як малюк додає у вазі і як росте, оцінює особливості та терміни прорізування зубів, наявність або відсутність ознак рахіту.

Хірург-ортопед оцінює моторний розвиток малюка, визначає наявність схильності до деяких захворювань (наприклад, до плоскостопості), дає рекомендації, яке перше взуття вибрати для дитини і коли його починати носити.

Стоматолог (в деяких випадках його рекомендують відвідати в рік) звертає увагу на терміни прорізування молочних зубів, наявність або відсутність патології, яка може привести до порушення прикусу в подальшому. Також він дає рекомендації з гігієни порожнини рота.

Диспансеризація дитини в 1 рік

У рік дитину оглядають педіатр, невролог, офтальмолог, хірург-ортопед, оториноларинголог. Лабораторне обстеження буде включати загальний аналіз крові і сечі, аналізи калу на яйця глист і зішкріб на ентеробіоз (зараження яйцями гельмінтів – гостриків). Робиться електрокардіограма.

Слід зазначити, що програма диспансеризації розрахована на дітей, які народилися здоровими і доношеними. Якщо у малюка виявлена вроджена патологія або він народився недоношеним, з маленькою вагою, переніс інфекційні захворювання на першому році життя і т.інш., то програма диспансеризації для нього складається педіатром індивідуально.

КАРАПУЗ – ЗА ЗДОРОВ’Я ВАШОГО МАЛЮКА!